Poďte s nami na výlet do nášho sladkého bzučiaceho sveta!

PČOLA = VČELA po východniarsky 🙂

My, Vasiľovci, sme rodinka s troma malými deťmi, ktorej učarovali včely a ich život. Vzhľadom na východniarske korene majstra včelára sme našu včeliu farmu pomenovali Pčola, no žijeme v krásnej Turčianskej kotline, v Martine, v rodisku pani včelárovej. Žili sme si bežným životom smrteľníkov a vo voľných chvíľach sme sa venovali našim 6-nohým bzučiacim drobcom a produktom, ktoré nám dávajú. Od roku 2021 sa však včelárenie stalo našim povolaním na plný úväzok… aj vďaka Vám a za to ďakujeme ♥

„Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více milovati, než z mnoha knih učených.“ (J. A. Komenský)

Ako to začalo

Vášeň pre včelárenie sa v rodine Vasiľovej začala vytvárať približne pred 45 rokmi (okolo roku 1975), kedy boli zaobstarané prvé 2 včelstvá. Ako už býva zvykom, časom sa tento počet zmnohonásobil. Boli roky, kedy bol vyšší, inokedy zase nižší, pričom vždy kolísal okolo počtu 20 včelích rodín. V roku 2013, kedy počet včelstiev prekročil počet 50, sme sa rozhodli, že sa včeláreniu začneme viac venovať a vytvorili sme si malú rodinnú značku.

PČOLA vznikla 1. mája 2013. Vďaka väčšiemu dopytu od našich stálych, ale aj nových zákazníkov s tým bola spojená aj vyššia produkcia medu, spracúvanie včelieho vosku (sviečky) a propolisu (tinktúra, masť).

Včelárime na 11. pevných z toho 6. izolovaných stanovištiach v pohorí Veľkej a Malej Fatry. Taktiež aktívne kočujeme v oblasti Turca podľa aktuálnej znášky. Vďaka tomu môžeme záujemcom každoročne ponúkať nielen zmiešané kvetové medy, ale aj mnohé jednodruhové (napr. repkový, slnečnicový, agátový).

Od roku 2019 máme uznaný rozmnožovací chov Slovenskej kranskej včely a pracujeme na našej budúcej línii – Carnica Fatra.

NAPÍSALI O NÁS:

Vyberte si z nášho sladkého eshopu

Voňavé vecičky z včelieho vosku, či už sviečky, magnetky alebo iné ozdôbky, ako aj sladké medové darčeky pre svadobných hostí, kamarátov, oslávencov…

Desiatky produktov z medu, medzi nimi i naše špeciality – Medové pivo Bzučiak® a destilát Včelia duša®, či klasická medovina z dubových sudov!

ĎAKUJEME všetkým, ktorí nás podporujú a nakupujú naše výrobky! ĎAKUJEME za Vaše krásne správy, za slová chvály a za úsmevy! ĎAKUJEME, že aj vďaka Vám sa stále snažíme byť lepší!

Menu